Betel.tv na Youtube Betel na Facebooku

Od narzeczeństwa do małżeństwa

Archiwum - kazania, wykłady, konferencje » Od narzeczeństwa do małżeństwa

Zapraszamy do wysłuchania (lub pobrania) wygłoszonego w 2009 roku przez pastora Michała Hydzika cyklu 9 kazań pod tytułem "Od narzeczeństwa do małżeństwa".
 • M. Hydzik - Rola mężczyzny

  2009-09-22 14:21
  Z cyklu: "Od narzeczeństwa do małżeństwa", cz. 9
  Mężczyzna to wymierający gatunek. Zaciera się różnica między mężczyzną, a kobietą. Mężczyzna powinien zachowywać się i wyglądać jak na mężczyznę przystało. Pomimo tego że Bóg przede wszystkim patrzy na serce, wygląd zewnętrzny także ma znaczenie. Biblia do mężów apeluje głównie o miłość do żon. Miłość "agape" to nie panowanie, nie przywłaszczanie, ale dawanie.
 • M. Hydzik - Kobiety samotne i wdowy

  2009-09-15 00:00
  Z cyklu: "Od narzeczeństwa do małżeństwa", cz. 8
  W poprzednim wykładzie poruszany był temat uległości męża wobec Chrystusa i żon wobec mężów, a co za tym idzie błogosławieństwa, jakie przez ten porządek spływa na rodzinę. Przede wszystkim poruszany był temat uległości żon. Co jednak jeśli kobieta jest samotna lub owdowiała? Jak też można otoczyć ochroną żonę i rodzinę na czas dłuższej nieobecności męża - np. wyjazdu za granicę? Poruszony zostaje tutaj także popularny w ostatnich latach temat nauczania kobiet.
 • M. Hydzik - Porządek w małżeństwie

  2009-09-01 00:00
  Z cyklu: "Od narzeczeństwa do małżeństwa", cz. 7
  Rozwinięcie myśli z poprzedniego wykładu. Jakie skutki dla rodzin miały dwie wojny światowe i jak to wpłynęło na model rodziny? W jakich dziedzinach mężczyzna jest ochroną dla kobiety i kiedy powinna ona z tego korzystać? Jakie są zalecenia dla mężczyzn w stosunku do żon? Wrażliwość kobiet jest błogosławieństwem dla rodziny.
 • M. Hydzik - Rola kobiet w małżeństwie. Przywództwo i uległość

  2009-08-25 00:00
  Z cyklu: "Od narzeczeństwa do małżeństwa", cz. 6
  Bóg jest Bogiem porządku, co on czyni jest doskonałe. Jeśli rozpoznamy Boży porządek dla małżeństwa możemy oczekiwać jego błogosławieństwa. Biblia zwykle wpierw zwraca się do kobiet, dlatego też ich rola jest wpierw omawiana. Czy dobrze rozumiemy porządek w rodzinie i zalecenie uległości kobiet względem mężczyzn? Czy Bóg mogł źle zaplanować rolę kobiet? Czy raczej jego plan miał na celu zapewnienie właściwych relacji w rodzinie przez postawę żony?
 • M. Hydzik - Małżeństwo: ślubowanie, podstawy

  2009-08-11 00:00
  Z cyklu: "Od narzeczeństwa do małżeństwa", cz. 5
  Wstęp do małżeństwa jakim jest ślub - jak powinien wyglądać nasz chrześcijański ślub? Jak wg Biblii powinny wyglądać zmiany w relacjach małżonków z ich rodzicami, a jak zmieniają się relacje dwojga ludzi stających się jednością. Odłączenie, złączenie, stawanie się jednym ciałem - na co wskazują te słowa?
 • M. Hydzik - Podoba się oczom moim

  2009-07-28 14:07
  Z cyklu: "Od narzeczeństwa do małżeństwa", cz. 4
  Swatanie wyszło już z mody. Sami obieramy sobie małżonka na różne sposoby czasem nasze oczy kierują nas na wygląd zewnętrzny, czasem zwracamy uwagę na wewnętrznego człowieka. Jak Wania wybrał małżonkę i jak się ono ułożyło? Błędy w doborze współmałżonka popełniają nawet najmądrzejsi z ludzi, a takim był Salomon. Nawet nowe technologie jak internet nie dają gwarancji powodzenia. Jak więc rozpoznać wolę Bożą, jaka osoba jest dla nas odpowiednia?
 • M. Hydzik - Małżeństwo: warunki i prawa

  2009-07-21 00:00
  Z cyklu: "Od narzeczeństwa do małżeństwa", cz.3
  Czy są jakieś warunki co do doboru partnera/partnerki? Co oznacza wspólne jarzmo? Czy w małżeństwie jest miejsce dla "Ja"? Jak Biblia odnosi się do rozwodów? Na te pytania próbuje odpowiedzieć kaznodzieja na podstawie Pisma i wielu lat doświadczeń duszpasterskich. Czy są to ważne pytania? A mając możliwość wyboru wybralibyśmy bycie szczęśliwym czy nieszczęśliwym w małżeństwie? A może mamy taki wybór przez nasze kierowanie się Bożym planem?
 • M. Hydzik - Czystość przedmałżeńska

  2009-07-14 00:00
  Z cyklu: "Od narzeczeństwa do małżeństwa", cz.2
  Na kartach Biblii wielokrotnie czytamy o czystości, o potępieniu wszeteczeństwa. Wzorowym przykładem unikania wszeteczeństwa jest Józef. Natomiast studium krzywdy, jaką wywołuje ten grzech, jest postać Amnona, który spowodował tragedię w domu Dawida. Temat czystości przedmałżeńskiej, bardzo niemodny, czasem wręcz wyśmiewany, a jednak tak istotny dla narzeczonych, ponieważ niezachowanie czystości przedmałżeńskiej może przeszkodzić m. in. w zawarciu małżeństwa. Jak bardzo niebezpieczne jest lekkie podchodzenie do tematu czystości i jak błogosławieni jesteśmy zachowując ją.
 • M. Hydzik - Pierwsze kroki, narzeczeństwo

  2009-07-07 00:00
  Z cyklu: "Od narzeczeństwa do małżeństwa", cz.1
  Ważne jest, żebyśmy mieli właściwe podejście do małżeństwa, narzeczeństwa i ogólnie relacji między mężczyzną, a kobietą. Jest to istotne tak samo po ślubie, jak i przed ślubem. Kiedy dwoje ludzi pozna się i rozpoznają w drugiej osobie partnera na całe życie - pierwszym krokiem do małżeństwa jest narzeczeństwo. Tak często nadużywane, niedoceniane, nierozumiane w dzisiejszym świecie, a tak ważne jest aby ten okres poprzedzający wspólne życie dwojga ludzi był zgodny z Bożym planem. Dlaczego? Unikniemy przez to problemów w małżeństwie, rozczarowań. A jednocześnie otworzymy się na Boże błogosławieństwo poddając się Jego woli, a nie "modzie" dzisiejszych czasów.