Betel.tv na Youtube Betel na Facebooku

Bohaterowie wiary

Archiwum - kazania, wykłady, konferencje » Bohaterowie wiary

Tu znajdziesz wszystkie kazania z cyklu "Bohaterowie wiary" wygłoszonego przez pastora Michała Hydzika w latach 2010-2011.
Strony:
 • M. Hydzik - "Pozwolił mi Bóg zapomnieć" (13.09.2011)

  2011-09-13 00:00
  z cyklu: "Bohaterowie wiary", cz. 38 - zakończenie
  Przeszłość niech pozostanie w przeszłości. Problemy, zranienia, dawne grzechy - terapia krwi Chrystusa pozwala zapomnieć, odciąć się od tego, co było, przebaczyć i nie wspominać tego więcej. Jak Józef, który mógł wyznać, że zapomniał i jest wolny.
  Jednak aby móc zapomnieć grzech, musimy się z nim rozprawić. Niezałatwione, niewyznane sprawy mogą nas prześladować, dopóki nie rozliczymy się z tego przed Bogiem i tymi, których to dotyka. Jak bracia Józefa, którzy żyli w strachu, że kara za ich grzech, który popełnili wobec Józefa, w końcu na nich spadnie.
  Dziś ty decydujesz, co zrobić z Jezusem, przyjdzie jednak dzień, kiedy Jezus zdecyduje o twojej wieczności.
  Posłuchaj, bądź wolny od przeszłości...
 • M. Hydzik - Noc (6.09.2011)

  2011-09-06 00:00
  z cyklu: "Bohaterowie wiary", cz. 37
  "Co nic nie kosztuje, nie jest nic warte"...
  Zanim Bóg zacznie kogoś używać, przygotowuje go często przez odrzucenie. Ta noc nie trwa wiecznie, ale jest to decydujący czas. Jest to nieraz bardzo bolesne, ale decyduje o tym, czy Bóg będzie w stanie użyć człowieka.
  Ale po nawet najdłuższej nocy nastaje dzień, jak w życiu Józefa, kiedy Bóg zaczyna wprowadzać swój plan wybawienia w życie.
  Posłuchaj...
 • M. Hydzik - Boże plany i intrygi diabła (30.08.2011)

  2011-08-30 00:00
  z cyklu: "Bohaterowie wiary", cz. 36
  Diabeł próbuje różnych sztuczek, aby zniszczyć Boże sługi, tych, którzy są Mu wierni. Nie odpuszcza, atakuje na różne sposoby.
  Ale Bóg jest tym, który ma niezrównaną moc. On obraca w dobro każde doświadczenie w życiu tych, którzy Mu ufają. Którzy Bogu powierzają swoje krzywdy. Bo Prawdy nie trzeba bronić. Prawda obroni się sama.
  Sztandarowym przykładem tej zasady jest Józef. Bóg w jednym momencie cały misterny plan diabła obrócił wniwecz, objawił swój plan i wielkie błogosławieństwo będące rezultatem wszystkich misternych intryg...
  Posłuchaj, w cichości zdaj się na Pana...
 • M. Hydzik - Pokusa: strategia i taktyka (9.08.2011)

  2011-08-09 00:00
  z cyklu: "Bohaterowie wiary", cz. 35
  Nietrudno nam zidentyfikować pokusę w propozycji żony Potyfara, przed którą stanął Józef. Przecież wiemy, że Bóg przygotowywał Józefa do czegoś wielkiego, szatan próbował go złamać i tym samym powstrzymać przed wypełnieniem jego przeznaczenia, ale Józef oparł się pokusom.
  Może bardziej docenimy wagę tego faktu, gdy uświadomimy sobie, ilu Bożych sług upadło w podobnych sytuacjach, ile razy każdy z nas nie ostał się, gdy był wabiony obietnicą powierzchownej przyjemności.
  Ale czy było w tym coś nowego, o czym nie słyszeliśmy, czego nie mogliśmy się spodziewać? Czy taktyka kuszenia w dzisiejszych czasach różni się od tej, o której czytamy w Biblii? Niewiele - stare metody dotąd nie straciły na skuteczności.
  Upadamy, ale nie jesteśmy bezbronni!
  Nie bądźmy więc nierozsądni, bądźmy gotowi!
  Posłuchaj...
 • M. Hydzik - A Pan był z Józefem... (2.08.2011)

  2011-08-02 00:00
  z cyklu: "Bohaterowie wiary", cz. 34
  We śnie szedłem brzegiem morza z Panem oglądając na ekranie nieba całą przeszłość mego życia. Po każdym z minionych dni zostawały na piasku dwa ślady mój i Pana. Czasem jednak widziałem tylko jeden ślad odciśnięty w najcięższych dniach mego życia. I rzekłem: “Panie postanowiłem iść zawsze z Tobą przyrzekłeś być zawsze ze mną; czemu zatem zostawiłeś mnie samego wtedy, gdy mi było tak ciężko?” Odrzekł Pan: “Wiesz synu, że Cię kocham i nigdy Cię nie opuściłem. W te dni, gdy widziałeś jeden tylko ślad ja niosłem Ciebie na moich ramionach.”
  Posłuchaj o tym, jak Pan był z Józefem... jak jest z tobą...
 • M. Hydzik - Sprawiedliwa miłość (26.07.2011)

  2011-07-26 00:00
  z cyklu: "Bohaterowie wiary", cz. 33
  Ilu spośród nas jest doskonałych, bezgrzesznych, nigdy nie popełniających błędów?
  Ile takich osób opisuje Biblia? Mamy bohaterów wiary, patriarchów, apostołów... i żaden nie był bez skazy. Z rozbrajającą szczerością pokazane nam zostały zarówno ich wady tuż obok ich zalet. Ich wątpliwości tak samo jak ich wiarę, ich tragiczne w skutkach błędy tak jak wierność i wielkie czyny, których dokonywali w Bogu.
  Dlaczego?
  Dlaczego tak szczegółowo pokazane nam zostały błędy wychowawcze, jakie popełnił Jakub względem swoich dzieci? Czyżbyśmy mieli nauczyć się tu jakiejś ważnej lekcji?
  Posłuchaj...
 • M. Hydzik - Rachela (19.07.2011)

  2011-07-19 00:00
  z cyklu: "Bohaterowie wiary", cz. 32
  Wychowana w pogańskim domu. Rosła w braku akceptacji, ostatecznie przez ojca potraktowana jak karta przetargowa w jego machinacjach.
  Żona Jakuba, matka dwóch synów.
  Ale co wiemy o niej, kim była, co przeżywała? Czy spotkała się z żywym Bogiem?
  Jakie było świadectwo jej życia?
  Posłuchaj, czego uczy jej historiai...
 • M. Hydzik - Korzenie i skrzydła (28.06.2011)

  2011-06-28 00:00
  z cyklu "Bohaterowie wiary", cz. 31
  "Dlatego, że się zatrzymałeś, straciłeś życie..."
  Biblia zachęca nas, abyśmy zawsze szli do przodu, bo wróg nie przebiera w środkach, nie ma względu na okoliczności, w jakich się znajdujemy. On poluje na każdego, kto jest słaby, kto pozostaje z tyłu.
  Ale Jakub powraca, wraca do Betelu, do miejsca, z którego wyszedł. Po tragedii w Sychem Bóg wzywa Jakuba do powrotu do miejsca, w którym z Nim się spotkał, aby mógł przypomnieć sobie swoje korzenie, źródło swojej siły, swojej relacji z Bogiem.
  Mówi się, że można mieć korzenie i skrzydła. Ale czy w ogóle da się żyć inaczej? Czy można zdobywać nowe szczyty, nie pamiętając, kim się jest i skąd się wyszło? Czy można przezwyciężać trudności nie mając solidnego oparcia w przeszłych doświadczeniach z Bogiem?
  Posłuchaj kazania...
 • M. Hydzik - O tym jak Bóg zmienia upór w pokorę (21.06.2011)

  2011-06-21 00:00
  z cyklu "Bohaterowie wiary", cz. 30
  Bóg miał wielki plan w stosunku do Jakuba ze względu na Abrahama. Jakub nie był jednak gotowy, by stać się narzędziem, którym Bóg chciał się posłużyć, próbował je wypełnić własnymi, czasem nieprawymi metodami; Bóg postanowił więc przygotować Jakuba poprzez różne okoliczności.
  Najpierw kształtował Jakuba przez Laban, potem posłał aniołów, ale oni prawdopodobnie niewiele wskórali, wtedy sam Bóg stanął przed Jakubem. Walczy z Jakubem całą noc. Czy nie mógł sobie z nim szybciej poradzić? W naturze Boga nie jest, aby nas zdeptać, żeby nas upodlić, złamać. On jest delikatny...
  Jakub nie był już taki sam. Pycha, zarozumiałość, ambicje zginęły, teraz Jakub był gotowy pokłonić się przed Ezawem.
  Co powiemy? Panie, dosyć już tych doświadczeń! Czy pozwolimy, aby Bóg osiągnął w nas swój cel?
  Posłuchaj...
 • M. Hydzik - Szkoła Jakuba (24.05.2011)

  2011-05-24 00:00
  z cyklu "Bohaterowie wiary", cz. 29
  Bóg jest wielkim i miłosiernym Bogiem, On przebacza, powraca nas na właściwą drogę i nie szybko z nas rezygnuje. Nie oskarżajmy się więc, ale szybko biegnijmy do Pana, aby przyjąć Jego przebaczenie. Ale jest jeszcze druga skrajność: rozmyślne grzeszenie ze względu na Boże miłosierdzie.
  Jakie jest więc najlepsze wyjście? Unikać grzechu!
  W takiej sytuacji znalazł się Jakub. Wtedy Pan przed Jakubem ponawia obietnicę daną Abrahamowi, choć z jedną małą różnicą...
  Tam, w Betel, Bóg objawia Jakubowi swój plan wobec niego. Dopiero wtedy rozpoczął się czas prób, przygotowania.
  I tak trafia kosa na kamień... Jakub trafia na Labana - jeszcze bardziej podstępnego niż on sam, a wszystko dzieje się zgodnie z doskonałym Bożym planem...
  Posłuchaj...
 • M. Hydzik - O snach, modlitwach i dziesięcinie (17.05.2011)

  2011-05-17 00:00
  z cyklu "Bohaterowie wiary", cz. 28
  Tak jak kiedyś do Jakuba, i do nas Bóg mówi przez sny.
  To właśnie poprzez sen Jakub usłyszał, że Pan go nie opuścił, że mimo błędów, które popełnił, On jest wciąż z nim, wciąż ma wobec niego wspaniałe plany.
  Kto z nas się nie myli, a kto nie grzeszy? Dzięki Bogu, że Jego miłosierdzie jest większe niż sąd!
  We śnie Jakub zobaczył drabinę i aniołów - posłańców zanoszących do Boga modlitwy, przynoszących odpowiedź. Wyznał, że Pan jest jego Bogiem i przyrzekł złożyć dziesięcinę ze wszystkiego, co posiadał.
  A propos dziesięciny... Skąd ona się tak naprawdę wzięła? Gdzie są jej biblijne początki i co to wszystko znaczy dzisiaj dla nas?
  Posłuchaj...
 • M. Hydzik - Rodzina 2+2 (10.05.2011)

  2011-05-10 00:00
  z cyklu "Bohaterowie wiary", cz. 27
  Sytuacja w rodzinie Izaaka nie była wzorcowa. Zamieszanie, zachwianie autorytetu rodziców, podział rodziny na dwa obozy. Jak takiej sytuacji zapobiec, jak rodzice mają zachować swój autorytet? Muszą pozostać jednomyślni!
  Pismo Święte szczerze i bez upiększania pokazuje nam sytuację w domu Izaaka i Rebeki, abyśmy się z tego uczyli.
  Nauczmy się więc, że sprzeciw wobec woli Boga nigdy nie przynosi nic dobrego, bo naszym pokarmem jest pełnić wolę Boga, nie zaspokajać potrzeby własnego ciała.
  Posłuchaj...
 • M. Hydzik - Z pokolenia na pokolenie... (12.04.2011)

  2011-04-12 00:00
  z cyklu "Bohaterowie wiary", cz. 26
  ... trwa wierność Pana, a błogosławieństwo ojców jest dziedzictwem dla ich synów.
  Ze względu na Abrahama Bóg błogosławił Izaakowi, nawet gdy ten zawodził.
  Ze względu na posłuszeństwo Abrahama.
  Ale także gniew Boga trwa do trzeciego, a nawet czwartego pokolenia.
  Jaki spadek pozostawiamy naszym dzieciom?!
  Posłuchaj i bądź posłuszny...
 • M. Hydzik - Rodzina doskonała? (5.04.2011)

  2011-04-05 00:00
  z cyklu "Bohaterowie wiary", cz. 25
  Po śmierci Abrahama, na pierwszy plan historii narodu wybranego wchodzi Izaak.
  Rebeka była wybrana na żonę dla Izaaka przez samego Boga. Skąd więc problem braku dzieci w ich małżeństwie, skąd tak ewidentny brak błogosławieństwa? Ale i tą próbę małżonkowie przeszli zwycięsko - modlili się, modlili się do skutku. Pytali Pana, i otrzymywali odpowiedź.
  Wtedy w rodzinie pojawiają się dzieci... Miłość małżeńska uzupełniona miłością rodzicielską i braterską. Trudne to zadanie kochać dzieci tak samo, a jak bolesne są konsekwencje niepowodzenia w tej dziedzinie, możemy zobaczyć również na ich przykładzie.
  Korzystajmy z tego pięknego przykładu małżeństwa, uczmy się na ich błędach... Posłuchaj...
 • M. Hydzik - Jak Abraham został bohaterem (8.03.2011)

  2011-03-08 00:00
  z cyklu "Bohaterowie wiary", cz. 24
  O Abrahamie można mówić wiele, dużo można się od niego nauczyć. Ale co sprawiło, że został on zaliczony do bohaterów wiary i co sprawia, że jest wzorem godnym naśladowania dla nas dzisiaj?
  To nie odwaga ani siła.
  To posłuszeństwo, by pójść gdziekolwiek Bóg go wezwał, by zrobić cokolwiek, czego Bóg od niego oczekiwał.
  To szczerość, by przyznać się do upadku i w pokorze wzywać imienia Pana.
  To łagodność, by okazać pokorę, odpuścić krzywdę i dążyć do pokoju.
  To współczucie, by, kierowany miłością, walczyć o życie innych.
  Uczmy się na jego przykładzie! Posłuchaj...
 • M. Hydzik - Życie, śmierć i... życie? (1.03.2011)

  2011-03-01 00:00
  z cyklu "Bohaterowie wiary", cz. 23
  Po śmierci Sary Abraham ponownie się ożenił i miał ze swoimi żonami dzieci. I umarł Abraham, sędziwy i syty dni...
  Nie, to nie koniec historii Abrahama. Przecież nawet Nowy Testament mówi o Abrahamie, że jest żywy!
  Jednym z najważniejszych faktów, o których mówi Biblia, jest, że życie ludzkie nie kończy się na ziemskiej egzystencji. Dla wierzących oznacza to chwalebną przyszłość. Ale w jakim położeniu są ci, którzy odrzucają Boga i istnienie "życia po życiu" w ogóle? Kiedy Łazarz "doznawał pocieszenia na łonie Abrahama", bogacz spędzał swoją wieczność w znacznie mniej przyjemnym miejscu... Dla niego było już za późno. Póki jest czas, póki jeszcze jest nadzieja dla zgubionych - zawracajmy ich z drogi, ostrzegajmy!
  Zapraszamy do wysłuchania kazania...
 • M. Hydzik - Jak podejmować superważne decyzje (22.02.2011)

  2011-02-22 00:00
  Z cyklu "Bohaterowie wiary", cz. 22
  Biblia uczy nas właściwych postaw, "złotego środka" i daje wiele wskazówek co do podejmowania każdej decyzji.
  Analizując dalsze losy Abrahama - śmierć Sary i poszukiwanie żony dla Izaaka dowiadujemy się wiele o rzeczach ważnych dla nas dzisiaj. Szczegółowo opisana w Biblii historia wyboru Rebeki na żonę dla Izaaka pokazuje, jak bardzo Bóg jest zainteresowany naszymi wyborami, zwłaszcza w tak superważnej sprawie, jaką jest małżeństwo. (Czyż nie tęsknimy za czasami, kiedy małżonkowie dla dzieci byli wybierani przez rodziców??)
  Wskazuje też na wzorzec postępowania w każdej sytuacji - zawsze polegaj na Panu, i wzorzec modlitwy - precyzyjnej i drobiazgowej.
  Posłuchaj i miej odwagę modlić się jak sługa Abrahama, Anna, Mojżesz...
 • M. Hydzik - O doświadczeniach i próbach, ciąg dalszy (15.02.2011)

  2011-02-15 00:00
  z cyklu "Bohaterowie wiary", cz. 21
  Między pokusą a próbą jest istotna różnica, ale czy zawsze potrafimy dokonać tego rozróżnienia? Nierzadko uznajemy doświadczenie za dzieło przeciwnika tylko dlatego, że nie podoba nam się sytuacja, w jakiej się znaleźliśmy. Czyż Abraham nie mógłby stwierdzić, że Bóg nigdy nie zażądałby śmierci jego jedynaka, i że polecenie złożenia Izaaka w ofierze nie może pochodzić od Niego?
  Dużo łatwiej jest oceniać decyzje Abrahama będąc niezależnym obserwatorem, niż samemu przechodzić przez próbę, nie znając rozwiązania, kiedy wszystko co mamy, to wiara!
  Posłuchaj...
 • M. Hydzik - O tym, jak Abraham przechodził przez próbę (1.02.2011)

  2011-02-01 00:00
  z cyklu "Bohaterowie wiary", cz. 20
  Diabeł zawsze kusi nas do złego.
  Należy się go wystrzegać.
  Bóg nas doświadcza, zawsze dla naszego dobra.
  Powinniśmy się z tego cieszyć.
  Ale czy czasem próby nie są skutkiem grzechu albo braku wiary? A jeśli nie, to dlaczego przez nie przechodzimy?
  Jak wyjść z próby zwycięsko i co zrobić, gdy się nie uda?
  Zapraszamy do wysłuchania wykładu i wprowadzenia zdobytej wiedzy do codziennego użytku...
 • M. Hydzik - Kolejny zwyczajny cud (25.01.2011)

  2011-01-25 00:00
  z cyklu "Bohaterowie wiary", cz. 19
  Abraham czekał 25 lat na wypełnienie obietnicy o potomku. Na co Bóg czekał? Bóg czyni wielkie rzeczy, ale czasem zwleka do momentu, aż sytuacja będzie z ludzkiego punktu widzenia niemożliwa do rozwiązania, abyśmy cudu nie uznali za naturalny bieg wydarzeń, bo czyż jest coś bardziej naturalnego, niż gdy w małżeństwie pojawia się dziecko?
  Dlaczego Ismael prześladował Izaaka i jaki ma to związek z nami dzisiaj?
  Co zrozumiał Abimelech, a czego nie mógł pojąć Lot?
  Tego wszystkiego, i wiele więcej, dowiesz się słuchając kazania...